• Huvudsponsorer

Fredag Fre 20 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Tisdag Tis 24 September Sep
Fredag Fre 27 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Tisdag Tis 1 Oktober Okt
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Fredag Fre 4 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt
Torsdag Tor 10 Oktober Okt
Fredag Fre 11 Oktober Okt
Lördag Lör 12 Oktober Okt
Torsdag Tor 17 Oktober Okt
Lördag Lör 19 Oktober Okt
Söndag Sön 20 Oktober Okt
Onsdag Ons 23 Oktober Okt
Torsdag Tor 24 Oktober Okt
Lördag Lör 26 Oktober Okt
Tisdag Tis 29 Oktober Okt
Onsdag Ons 30 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov
Torsdag Tor 14 November Nov
Lördag Lör 16 November Nov

Hållbarhetsmatchen, Bidra till hjärnforskning genom auktioner

16 september 2019 15:45
Brynäs

Hjärnskakningar är det kanske största hotet mot vår sports framtid.

I vår strävan mot en mer hållbar hockey dedikerar vi hemmapremiären 19/20 till att belysa och uppmärksamma frågan.

Till förmån för insamlingen till Bissen Brainwalk har du nu chansen att buda hem en ny Bauer RE-AKT 150 – ishockeyhjälm och två matchtröjor från internmatchen Svarta-Vita.

Brynäs IF bygger premiärmarschen till hemmapremiären mot Färjestad lördagen den 21 september tillsammans med Bissen Brainwalk. En insamlingsfond startad 2014 – och som sedan dess drivit för att samla in pengar till hjärnforskningen och sprida information om hjärnans alla sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar.

Hemmapremiären mot Färjestad har nedsläpp 15.15 – och vi startar premiärladdningen från Stortorget.

Program för premiärdagen:

11.00) Brynäs IF, Bissen Brainwalk och företag ställer ut på Stortorget.

12.00) Uppträdande på scenen med Gefle Gymnastikförening och Uddans & Co Dansstudio.

13.00) Brynäs IF:s scenprogram startar med gäster, hockeysnack och livemusik.

13.45) Marsch till Gavlerinken Arena.

15.15) Nedsläpp Brynäs IF — Färjestad BK

Till förmån för insamlingen till Bissen Brainwalk auktioneras nu en vit och en svart matchtröja från internmartchen Svarta-Vita som spelades i Gavlerinken torsdag 15 augusti 2019 samt en ny Bauer RE-AKT 150 – ishockeyhjälm ut. Hjälmen är signerad av de NHL-spelare som deltog vid internmatchen Svarta – Vita som spelades i Gavlerinken Arena torsdagen 15 augusti 2019.

Auktionen administreras av Brynäs IF till förmån för Bissen Brainwalk. Lägg ditt bud på Tradera här >>>

Insamlingsfonden Bissen Brainwalk har till syfte att samla in pengar till hjärnforskningen samt att sprida information om och förståelse kring hjärnans alla sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar. En gång per år delas insamlade medel ut i form av forskningsanslag till olika områden inom hjärnforskningen.

Insamlingsfonden Bissen Brainwalk är en ideell förening som arbetar och verkar inom ramen för Svensk Insamlingskontroll och har godkänts för 90-konto.

Läs mer om Premiärmarsch för Brynäs IF och hockeyns framtid - tillsammans går vi för hjärnforskningen >>>