• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 22 Januari Jan
Torsdag Tor 23 Januari Jan
Lördag Lör 25 Januari Jan
Tisdag Tis 28 Januari Jan
Torsdag Tor 30 Januari Jan
Fredag Fre 31 Januari Jan
Lördag Lör 1 Februari Feb
Tisdag Tis 11 Februari Feb
Torsdag Tor 13 Februari Feb
Fredag Fre 14 Februari Feb
Lördag Lör 15 Februari Feb
Tisdag Tis 18 Februari Feb
Onsdag Ons 19 Februari Feb
Lördag Lör 22 Februari Feb
Söndag Sön 23 Februari Feb
Tisdag Tis 25 Februari Feb
Torsdag Tor 27 Februari Feb
Lördag Lör 29 Februari Feb
Tisdag Tis 3 Mars Mar
Torsdag Tor 5 Mars Mar
Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar

Hållbarhetsmatchen, Bidra till hjärnforskning genom auktioner

16 september 2019 15:45
Brynäs

Hjärnskakningar är det kanske största hotet mot vår sports framtid.

I vår strävan mot en mer hållbar hockey dedikerar vi hemmapremiären 19/20 till att belysa och uppmärksamma frågan.

Till förmån för insamlingen till Bissen Brainwalk har du nu chansen att buda hem en ny Bauer RE-AKT 150 – ishockeyhjälm och två matchtröjor från internmatchen Svarta-Vita.

Brynäs IF bygger premiärmarschen till hemmapremiären mot Färjestad lördagen den 21 september tillsammans med Bissen Brainwalk. En insamlingsfond startad 2014 – och som sedan dess drivit för att samla in pengar till hjärnforskningen och sprida information om hjärnans alla sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar.

Hemmapremiären mot Färjestad har nedsläpp 15.15 – och vi startar premiärladdningen från Stortorget.

Program för premiärdagen:

11.00) Brynäs IF, Bissen Brainwalk och företag ställer ut på Stortorget.

12.00) Uppträdande på scenen med Gefle Gymnastikförening och Uddans & Co Dansstudio.

13.00) Brynäs IF:s scenprogram startar med gäster, hockeysnack och livemusik.

13.45) Marsch till Gavlerinken Arena.

15.15) Nedsläpp Brynäs IF — Färjestad BK

Till förmån för insamlingen till Bissen Brainwalk auktioneras nu en vit och en svart matchtröja från internmartchen Svarta-Vita som spelades i Gavlerinken torsdag 15 augusti 2019 samt en ny Bauer RE-AKT 150 – ishockeyhjälm ut. Hjälmen är signerad av de NHL-spelare som deltog vid internmatchen Svarta – Vita som spelades i Gavlerinken Arena torsdagen 15 augusti 2019.

Auktionen administreras av Brynäs IF till förmån för Bissen Brainwalk. Lägg ditt bud på Tradera här >>>

Insamlingsfonden Bissen Brainwalk har till syfte att samla in pengar till hjärnforskningen samt att sprida information om och förståelse kring hjärnans alla sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar. En gång per år delas insamlade medel ut i form av forskningsanslag till olika områden inom hjärnforskningen.

Insamlingsfonden Bissen Brainwalk är en ideell förening som arbetar och verkar inom ramen för Svensk Insamlingskontroll och har godkänts för 90-konto.

Läs mer om Premiärmarsch för Brynäs IF och hockeyns framtid - tillsammans går vi för hjärnforskningen >>>