• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 14 Februari Feb
Lördag Lör 16 Februari Feb
Söndag Sön 17 Februari Feb
Torsdag Tor 21 Februari Feb
Lördag Lör 23 Februari Feb
Tisdag Tis 26 Februari Feb
Torsdag Tor 28 Februari Feb
Lördag Lör 2 Mars Mar
Tisdag Tis 5 Mars Mar
Torsdag Tor 7 Mars Mar
Lördag Lör 9 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar

Fler svar från chatten med Bengtzén

13 april 2018 10:30
Brynäs

Under tisdagseftermiddagen hölls en öppen chatt med sportchef Stefan Bengtzén. På 60 minuter besvarades 56 frågor. Här har vi listat fler svar på de frågor som kom in, men som inte hann besvaras under själva chatten. Det här är del 1 av 2.


Tisdagens chatt med Brynäs IF sportchef Stefan Bengtzén var en välbesökt chatt, med såväl många läsare som aktiva frågeställare. Totalt inkom närmare 500 frågor till Stefan Bengtzén.

-Väldigt kul att chatten fick så stor uppmärksamhet, vi hade förberett oss väl och trodde att vi skulle hinna med alla frågor men efter att chatten startade kom det in ytterligare hundratals frågor så det tar lite tid att sortera och sen för Stefan att besvara alla frågor. Många av frågorna var liknande och berörde samma ämne och då kan ju frågorna besvaras ihop. Vi ska nu tillsammans med leverantören av chattsystemet se över hur vi kan förbättra systemet så att vi bättre ska kunna genomföra en chatt med många aktiva chattare, berättar Elin Lith kommunikationschef Brynäs IF.

En utmaning är att många av frågorna berör detaljer som inte är officiella eller möjliga för sportchefen att kommentera. Det kan vara detaljer kring en skada eller som rör ett innehåll i specifika kontrakt.

-Det finns en utmaning i att vara transparenta utan att återge detaljer i exempelvis spelarkontrakt eller andra överenskommelser vi som arbetsgivare har med anställda. Vi från Brynäs IF arbetar för att alltid vara seriösa och därför kommenterar vi inte alla rykten utan vi agerar alltid genom att bekräfta och informera så snart avtal är klara och beslut har fattats, säger Elin Lith.

Brynäs IF planerar att genomföra fler chattar nu under våren och försommaren. Varje chatt annonseras via Brynas.se i god tid före chatten.

Fler frågor och svar från chatten med Bengtzén

Hur ska powerplay förbättras till nästa säsong? Kändes som att allt krut lades i samma uppställning i år och att de inte fick till den rätta kemin för att producera. Vill du ha två starka enheter i pp? Posted By Pinklake23 | 4/10/2018 5:00:05 PM

Svar: Hej! Ja vi utvärderar alla delar med säsongen och powerplay är naturligtvis en av delarna.

Hur ser kommande tid ut. Ligger någon spelare "nära" ett kontrakt som kan komma att bli klart inom kort? Posted By Oskar | 4/10/2018 4:59:03 PM

Svar: Hej! Ja vi jobbar på med lagbygget och kommer inom några veckor kunna presentera mer.

Du skrev tidigare att 2 backar till ska in. Hur ser det ut med forwardsidan? Vad ska in där? Posted By Johnny | 4/10/2018 4:58:18 PM

Svar: Hej! Vi ska in med ytterligare 3 st forwards till herrtruppen inför säsongen.

Varför blir Henrik Larsson kvar? Han har varit bedrövlig i år!! Posted By Henrik | 4/10/2018 4:57:58 PM

Svar: Hej! Vi har stor tilltro och ser en fin utvecklingspotential i Henrik Larsson, Vi tror att han ska ta ett kliv i sin utveckling på SHL-nivå. Han är en talangfull spelare som har mycket att ta fram - inte minst han själv vill visa bättre prestation jämfört med i år.

Hur arbetar ni aktivt för att få mer publik till matcherna? Tittar ni i på hur andra föreningar jobbar? Posted By Leon | 4/10/2018 4:57:50 PM

Svar: Egentligen inte mitt bord att besvara denna fråga, men jag vet att mina kollegor jobbar hårt och aktivt med att locka nya målgrupper till arenan, utveckla matcharrangemanget och hur försäljningen av biljetter kan förbättras. Vi tittar absolut på hur andra föreningar arbetar med biljettförsäljning, men vi tittar också på samhällstrender och andra större evenemang.

När hoppas du kunna presentera nästa nyförvärv? Posted By sven | 4/10/2018 4:57:46 PM

Svar: Hej! Det kommer ganska snart, inom närmsta veckorna.

Är Bertilsson förlorad eller finn chansen kvar att han stannar!? Posted By Anders P | 4/10/2018 4:57:21 PM

Svar: Simon Bertilsson har kontrakt för spel i Brynäs IF kommande säsong, så tills vi vet något annat så utgår vi från att han spelar kvar i Brynäströjan.

Hur ser du på målvaktssidan kommande säsong? Två jämna målvakter eller en given förstamålis? Posted By Martin | 4/10/2018 4:57:06 PM

Svar: Hej! Vi ska skriva kontrakt med två målvakter inför säsongen, det finns flera intressanta namn som vi har i åtanke. Sen hur uppställningen mellan målvakterna blir återstår att se närmare säsongsstarten.

Hej! Jag har läst igenom alla frågorna och svaren här nu och undrar lite vilken typ av frågor som du kan ge raka svar på? Vilka spelare som ska in/ut antar jag att är rätt ovärt att ens fråga. Men jag testar att fråga om det kommer någon mer formell ursäkt till honken efter det klumpiga uttalande du gjorde? Posted By Stibe | 4/10/2018 4:56:21 PM

Svar: Hej! Jag försöker ge så konkreta svar jag kan utan att kommentera kontraktsinnehåll och pågående förhandlingar. Jag har tidigare kommenterat de spelare som är klart att de lämnar Brynäs IF efter denna säsong (Liljewall, Fernström, Carlsson, Ölund, Ikonen, Fälth, Sundqvist). Nya spelare kommunicerar vi snarast efter att avtalet är signerat.

Vad gäller mitt uttalande om Johan Honken Holmqvist, så håller jag med om att hela kommentaren landade olyckligt i sitt sammanhang. Inte min mening att såga Honken även om många tolkade det så, och det beklagar jag.

Under de senaste åren har många spelare med ett gediget Brynäs-förflutet (främst spelare som har spelat i juniorlag etc.) valt eller blivit iväg skickade till andra SHL-lag. Hur viktigt är lokal förankring i A-laget för dig? Posted By Korhonen | 4/10/2018 4:55:29 PM

Svar: Hej! Det är alltid intressant med spelare som har lokalt förankring eller utpräglat Brynäs-hjärta, men lika viktigt är spelarkvalitet och hur de passar in i lagbygget.

Finns det någon målvaktstränare på ingång?? Posted By Klas | 4/10/2018 4:55:14 PM

Svar: Hej! Vi kommer inom några veckor att ha en fulltalig tränarstab på plats och där ingår också målvaktstränare.

Hur många ytterligare nyförvärv ska in? Posted By Martin | 4/10/2018 4:54:50 PM

Svar: Hej! Just nu har vi kontrakt med: 0 målvakter, 6 backar och 13 forwards, så det är ytterligare 5-6 stycken spelare som vi ska skriva avtal med.

När är första träningsmatchen? Posted By nikke01 | 4/10/2018 4:54:21 PM

Svar: Hej! Vi har ännu inte klart med försäsongsmatcherna, vi planerar för fullt och återkommer med exakta datum, tider och spelplatser inom kort.

Hej! När tror du att du kan presentera vilka målvakter som som ska slåss om att få stå nästa säsong? Posted By Soden | 4/10/2018 4:53:21 PM

Svar: Hej! Hoppas att inom några veckor kunna presentera mer kring den här frågan.

Finns det någon plan att förbättra arena-upplevelsen till kommande säsong? Posted By Sebastian | 4/10/2018 4:50:57 PM

Svar: Egentligen inte mitt bord att besvara denna fråga, men jag vet att mina kollegor jobbar hårt och aktivt med att utveckla matcharrangemanget och förbättra arena-upplevelsen. Om du har konkreta idéer och förslag få du gärna skicka in till [email protected] så hamnar de hos rätt person.

Dagens viktigaste fråga, när får vi se Ove Molins tröja upphissad i Gavlerinken? Posted By Sebastian | 4/10/2018 4:49:27 PM

Svar: Hej! Det är inte min fråga att besvara, det är föreningens styrelse som tar beslut om vilka vepor som ska pryda Gavlerinkens tak.

Varför förlänger man inte med "Sunken"? Han har 13 säsonger hos Brynäs i ryggsäcken och jag anser att han borde få spela karriären ut i Brynäs om det är hans önskan, då han har blivit en stor Brynäs-ikon för mig och många andra. Någon anledning till att man inte förlänger? Han håller ju fortfarande en hög nivå. Posted By Alb | 4/10/2018 4:45:19 PM

Svar: Hej! Ja Sunken har varit och är väldigt viktig för föreningen. Men vi väljer nu att föryngra vårt lag men vi vill ge våra största hyllningar av tacksamhet till Sunken som är och har varit en fantastisk spelare för Brynäs IF under så många säsonger.

Hade varit kul om du hade presenterat ett nyförvärv här o nu som ett Tack till oss supportrar,att vi får direkt första tjing och inte pressen..... Posted By Mats | 4/10/2018 4:42:06 PM

Svar: Hej! Ja det hade jag gärna gjort, men bra att veta är att alla medlemmar får alla pressmeddelanden via mail direkt, samtidigt som press/media. Så ni kan läsa nyheterna före de hamnarna i tidningarna.

Hur funkar det när korrekta rykten kommer ut i media, har det någon gång varit taktik från er i ledningen att "läcka"? Posted By Tony | 4/10/2018 4:35:12 PM

Svar: Hej! Vi jobbar alltid för att alla nyheter ska komma i föreningens egna kanaler först. Men det är många inblandade och ibland når nyheter ut innan vi själva hunnit kommunicera den. Men ibland är det rykten, så lita endast på bekräftade nyheter via brynas.se

Varför släpps bara samma frågor igenom och inte dom mer kritiska? Posted By Kovacs | 4/10/2018 4:32:35 PM

Svar: Hej Kovacs! Jag svarar löpande på alla frågor, men inkommer många så försöker hinna med. Tar bort de frågor som är exakt likadana, men saknar du något svar får du maila till [email protected] så tar vi frågorna i efterhand.

Hej Stefan. Är det några fler nyförvärv som är klara och kommer att presenteras nu närmaste veckan? Nu laddar vi om för en ny säsong mot guldet💪 Posted By Jocke | 4/10/2018 4:32:03 PM

Svar: Hej! Vi kommunicerar ut nya spelare så snart vi kan efter kontraktsskrivning, vi hoppas få klart fler att presentera inom närmsta veckorna. Ja nu laddar vi om tillsammans mot guldet!

Hej Stefan! Läste att Johan Larsson var less på sin situation i Buffalo, är de ett namn som finns med i tankarna redan nu? Med vänlig hälsning, Posted By krillenorlen | 4/10/2018 4:31:57 PM

Svar: Hej! Ja spelare som Johan Larsson är alltid intressanta för Brynäs IF.

Hej Stefan, Är Bertilsson helt ute ur truppen eller förhandlas det? Har inte läst något officiellt om han. Känns som man borde kunna krydda hans kontrakt nu när sunken och fälth är ute ur bilden med deras löner. Kör hårt!! Posted By Linus | 4/10/2018 4:31:18 PM

Svar: Hej! Simon Bertilsson har kontrakt för spel i Brynäs IF kommande säsong, så tills vi vet något annat så utgår vi från att han spelar kvar i Brynäströjan.

Tycker att du måste förklara Honken-incidenten på ett bättre sätt, eller inser du inte vilken legend han är för oss? Vad hände, vad sas - och viktigast, varför bad du inte om ursäkt direkt när du insåg att uttalandet landat fel? Posted By Sebastian | 4/10/2018 4:31:18 PM

Svar: Hej! Ja vad gäller mitt uttalande om Johan Honken Holmqvist, så håller jag med om att hela kommentaren landade olyckligt i sitt sammanhang. Inte min mening att såga Honken även om många tolkade det så, och det beklagar jag.

Finns det funderingar utöver tränarcoach, backcoach, videocoach att även använda sig av mental coach i laget i framtiden? Posted By Leon | 4/10/2018 4:30:58 PM

Svar: Hej! Vi har för avsikt att inför kommande säsong arbeta med stöd och hjälp när det gäller det mentala spelet. Vi vill använda av oss det mer kontinuerligt.

Hej Stefan! Vad låg bakom sparkningen utav Miller? Inte var det konkurrenssituonen iaf då han spelade varje match. Hade han dålig attityd? Posted By Hampus | 4/10/2018 4:30:20 PM

Svar: Hej! Drew Miller tillförde inte enligt de förväntningar vi hade när vi rekryterade honom.

Ni har nu 13 forwards under kontrakt inkl Paille, känns som att minst hälften av dessa absolut inte tillför någon spets. Min fråga är, hur många forwards kommer ni att ha under kontrakt? Posted By Mathias Karlsson | 4/10/2018 4:29:44 PM

Svar: Hej! Vi satsar på att få in 15 forwards, så det är ytterligare 3 som ska signas.

Hur är statusen på Paille? kommer han att spela kvar eller har smällarna tagit för hårt åt honom? Posted By Oskar | 4/10/2018 4:27:44 PM

Svar: Hej! Tyvärr kan vi inte svara på det då vi inte vet det just nu. Han mår tyvärr fortfarande dåligt efter sin skada. Men vi hoppas han kan vara tillbaka, det vore fantastiskt att se honom på isen med Brynäströjan igen.

Ryktet i kvälls tidningarna säger att Anton Rödin kan vara på väg hem fast han har ett år kvar på kontraktet. Vad säjer du om det? Posted By Andreas Ericson | 4/10/2018 4:27:32 PM

Svar: Hej! Nej det är inte troligt, Anton spelar för Davos och har ett avtal där.

Hej! Hur ser det ut med målvaktstränare inför kommande säsong? Blir Mikko kvar? Posted By Sven | 4/10/2018 4:27:30 PM

Svar: Hej! Vi kommer inom några veckor att ha en fulltalig tränarstab på plats och där ingår också målvaktstränare.

Hur ser du på målvaktssituationen? Kommer ni försöka få en riktig toppmålvakt som kan vara uttalad förstamålvakt eller ha två "jämnbra"? Posted By MB | 4/10/2018 4:26:40 PM

Svar: Hej! Vi ska skriva kontrakt med två målvakter inför säsongen, det finns flera intressanta namn som vi har i åtanke. Sen hur uppställningen mellan målvakterna blir återstår att se.

Varför inte sitta ner med Stisse för en intervju efter avslutad säsong? Posted By prosten | 4/10/2018 4:25:02 PM

Svar: Hej! Jo jag sitter gärna ner med Stisse för en intervju.

Vilka ligger närmast till att lämna? Tänker på Bertilsson-ryktena till KHL främst.Och även på spelare med kontrakt, främst då Larsson som inte alls hängde med i SHLs tempo och var bänkad många stunder då alla backar var tillgängliga. Posted By Kovacs | 4/10/2018 4:15:23 PM

Svar: Hej Kovacs! Simon Bertilsson har kontrakt för spel i Brynäs IF kommande säsong, så tills vi vet något annat så utgår vi från att han spelar kvar i Brynäströjan. Vi har stor tilltro och ser en fin utvecklingspotential i Henrik Larsson, Vi tror att han ska ta ett kliv i sin utveckling på SHL-nivå. Han är en talangfull spelare som har mycket att ta fram - inte minst han själv vill visa bättre prestation jämfört med i år.

Hur vill du bygga målvaktsparet kommande säsong? Vill du köra två jämnbra (som ni gjort med Felix och Rautio ett par säsonger), eller vill du köra med en uttalad etta och en backup? Dessutom undrar jag om Mikko stannar som målvaktstränare. Posted By Henke | 4/09/2018 11:54:23 PM

Svar: Hej! Vi ska skriva kontrakt med två målvakter inför säsongen, det finns flera intressanta namn som vi har i åtanke. Sen hur uppställningen mellan målvakterna blir återstår att se, det får vi återkomma om. Vi kommer inom några veckor att ha en fulltalig tränarstab på plats och där ingår också målvaktstränare.

I artikeln om lagbygget nämndes varken Clark eller Palushaj, är detta endast pga att förhandlingarna inte är klara? Posted By Oskar | 4/10/2018 4:06:20 PM

Svar: Hej! I artikeln nämnde jag varken Palushaj eller Clark, för ingen av dom är kontraketrade med oss inför nästa säsong.

Tjenare Stefan! Jag undrar lite hur många spelare som man tänkt fylla på med? Dvs hur stor trupp ska vi ha 18/19? Posted By Danne | 4/10/2018 4:02:39 PM

Svar: Hej! Herrtruppen ska innehålla 25-26 spelare.

Hur nära är du nästa nyförvärv, nu när inte Stark förvarnar på Twitter sitter man och F5:ar alla sidor hela arbetsdagarna :) Posted By Charles | 4/10/2018 3:46:48 PM

Svar: Hej! Inom kort kommer vi presentera nästa nyförvärv som skrivit kontrakt. Håll utkik på brynas.se

Är det 100% säkerhet att Rödin inte spelar i Brynäs kommande säsong och alltså stannar i Davos? Posted By Charles | 4/10/2018 3:30:19 PM

Svar: Hej! Nej det är inte troligt, Anton spelar för Davos och har ett avtal där.

Med tanke på de extra pengarna från nya Tv-avtalet, hur mycket ökar ni på spelarbudgeten till nästa säsong? Om det är känsligt med exakta summor kan du svara i procent. Hur står sig detta mot övriga SHL-klubbar skulle du säga? Posted By Henke | 4/09/2018 11:56:35 PM

Svar: Hej! Vi kommer inför kommande säsong att öka spelarbudgeten marginellt.

När får vi veta tröjnummer på dom nya spelarna? Posted By Bella | 4/09/2018 7:55:19 PM

Svar: Hej! Inom närmsta veckan kan vi presentera vilka tröjnummer respektive spelare ska ha inför säsongen.

Stort tack till alla som deltagit i chatten