Brynäs är ett av SHL:s formstarkaste lag.
Poäng fyra matcher i rad, två raka segrar eller tre segrar senaste fyra – det är bara välja alternativet du tycker låter bäst.
Klart är att Tommy Sjödins gäng hittat en framgångsrik väg in i säsongen.
-Vi har börjat hitta rätt och gör bra bedömningar i spelet. Vi har tryckt på ett antal punkter som fungerar bra nu. Sen har vi kommit upp bra i matcherna och verkar ha hittat lite form, säger huvudtränaren inför Färjestadmatchen.
Tio av de senaste tolv poängen, hur ser du på det?
-Jag tycker att vi började med Malmö borta och vände underläge till att ta poäng där. Sen låg vi under mot Örebro och vände den och vann. Det visar på bra karaktär i laget. Vi är inne i ett bättre flow nu än förut, det studsar med litegrann. Och jobbar man hårt och gör rätt saker så brukar studsarna komma med också.
Förstakedjan med Nicklas Danielsson, Joel Kellman och Jesper Boqvist har drivit igång starkt.
Under de senaste fyra matcherna har trion producerat tolv poäng tillsammans.
Boqvist har 1+4=5 poäng. Danielsson 3+1=4 och Kellman 2+1=3 under dessa matcher.
-Vi har haft tålamod med den kedjan och sett potentialen. Vi vet att Danielsson ska vara en målskytt och han har jobbat hårt på träning och i match men inte haft de rätta medstudsarna. Men till slut släpper det vilket det har gjort nu. Hela den kedjan spelar väldigt bra just nu, säger Sjödda.
Sedan stängde boxplay ned Djurgården totalt?
-Vi stängde Djurgården och Örebro innan dess också. Vi har börjat hitta rätt i boxen igen på ett skönt sätt. Grabbarna får självförtroende i det vi ska göra och känner sig trygga.
17-årige backen Victor Söderström lovordas för sina tre första matcher i SHL.
Han har själv tackat ledarstaben för förtroendet.
Och mot Djurgården visade Tommy Sjödin hur mycket han tror på talangen – genom att spela honom i PP1.
-Det är som jag sagt hela tiden, vi har hört goda ord om honom från J20 och sett honom ett antal matcher där också där han gett ett gott intryck. Sen har han varit med och tränat och gjort ett gott intryck där också och därifrån varit med och spelat och visat att han vill vara med och tävla och delta. Han har ett bra spel i sig, bra med puck, läser spelet bra. Sådana spelare vill man ha i ett lag.
Det kanske är en större grej för oss som sitter på läktaren och engageras mycket av symboliska aktioner, som exempelvis att spela en 17-åring i PP1. Du verkar inte fundera lika mycket över just symboliken i det?
-Nej, PP1 eller PP2 spelar väl ingen större roll. Sen förstår jag det litegrann, men för mig är det ingen stor grej. Det är en bra hockeyspelare som har kvalitet för att spela där, och då ska han göra det också.
På lördagskvällen väntar Färjestad på hemmais i Gavlerinken.
Biljettförsäljningen tickar på – och det kommer att bli säsongens bästa publikmatch hittills.
-Jättekul match. Det tror jag att grabbarna också kommer tycka. Säkert lite mer folk på läktarna än det varit. Vi har ett bra flow och det gäller att vi kommer upp mentalt och orkar fortsätta som vi gjort.
Marcus Westfält och Niclas Lundgren ersätter Samuel Solem och William Alftberg som 13:e forward respektive sjundeback.
Målvaktsvalet blir enligt tradition avslöjat först tätt inpå matchstart. David Rautio och Tomi Karhunen är båda tillgängliga för spel.