"Ska spela med rörlighet och fart"
Publicerad:

Tränare Bulan Berglund om premiären och morgondagens match mot Färjestad.
Det blev ett målkalas och en seger i premiären, är det någonting du är speciellt nöjd med från gårdagens match?
– Ja, det var skönt att vi fick en bra start. Det är alltid lite ovisst efter en premiär, även om vi var väl förberedda, men det är bra att vi fick med oss en seger. Det är mycket vi gör bra i matchen, faktiskt. Den första och den tredje perioden är bra medan den andra inte är det, men sättet vi spelar hem matchen på i den tredje perioden är bra. Då anfaller vi och spelar konstruktiv hockey utan att ta några risker, så det var imponerande.
Ni möter Färjestad i morgon, som ni slog ut i play-in i våras, hur är känslorna inför bortamatchen?
– Det är ett bra och favorittippat lag vi möter som har bra spelare, så vi kommer att få fullt upp. Men vi litar på vårt spel och att vi ska kunna fullfölja det.
Vad tror du att ni måste göra för att vinna på deras hemmaplan?
– Vi måste spela på samma sätt som vi gjorde i går. Vi ska spela med rörlighet och fart och att vi är noggranna i situationerna i egen zon också.
Hur är statusen på Simon Bertilsson och Lukas Kilström?
– Lukas Kilström kommer att spela mot Färjestad, men vi vilar fortsatt Simon Bertilsson. Men vi hoppas att Simon är spelklar till nästa torsdag.
Hur kommer ni att spela, är det samma uppställning som i går?
– Vi får se hur läget ser ut, men i stora drag ungefär likadant som i går.