50 år sedan första SM-Guldet 1964

Publicerad: 2014-03-07

Den 8 mars, när Brynäs tar emot Luleå, är det på dagen 50 år sedan Brynäs tog sitt första SM-guld. I samband med matchen är det kul att damma av arkivet där historien om Brynäs första SM-guld som kom med cykelbud finns.

Söndagen den 8 mars 1964 spelade Brynäs den näst sista matchen i SM-slutspelet på bortaplan mot Skellefteå AIK. Brynässpelaren Tord Lundström kom att ha en stor roll i matchen då han under ett slagsmål blev knockad av Skellefteås stora stjärna Anders ”Acka” Andersson som visades ut i 10 minuter, medan Lundström fick 2 minuter. Enligt tidningarna däckades Tord medvetslös av ”Acka”, men senare har Tord berättat att han överdrev effekten av slaget och nyfiket kikade bakom halvslutna ögonlock för att se hur domaren hanterade situationen. Under det kommande 4 mot 4 spelet gjorde Lill-Strimma 2-1 och densamme fyllde på till 4-1 efter att Lundström kommit tillbaka från utvisningsbåset. Matchen slutade 5-3 till Brynäs.

Brynäs IF hade chansen att vinna sitt första SM-guld denna dag, men under förutsättningen att guldaspiranten Leksand skulle tappa poäng mot MODO. Egentligen skulle båda matcherna spelas samtidigt, men för att Brynässpelarna skulle hinna med tåget Nordpilen tillbaka till Gävle var matchen tidigarelagd, vilket medförde att resultatet i Leksand inte ännu var fastställt när laget lämnade Skellefteå. Med 20 minuter tillgodo hann laget med tåget hemåt, ovetande om slutresultatet i Leksand trots att matchen vid det laget var slut.

När laget satt på tåget mot Gävle stannade det i Bastuträsk för att invänta ett mötande godståg. Det var tyst när en röst helt plötsligt ropade i högtalaren vid stationshuset och frågade efter någon från Brynäs. Lagledaren Bosse Hessel berättar att han frågade en ”vagnknackare” om han fick låna hans cykel, och efter en viss tvekan kunde Bosse trampa till stationshuset där han greppade telefonen. I luren var en journalist som hade fått tag på resultaten från matchen mellan Leksand och MODO, som ju börjat senare än Brynäs match. Journalisten meddelade att MODO sensationellt hade tagit poäng mot Leksand (5-5). Brynäs hade därmed säkrat sitt första SM-guld.

Bosse Hessel har tidigare berättat om hur han efter beskedet cyklade tillbaka till laget. Väl där behövde han inte säga något, hans flaxande armar och uppspärrade ögon sa den sanning alla ville höra. SM-guldet var säkrat.

Någon riktig guldfest blev det inte på tåget tillbaka till Gävle, men däremot sång, kaffe och mackor. Morgonen efter, när laget anlände till Gävle, blev det förstås ett ståtligt mottagande på centralstationen. Supporterklubbens ordförande, Acke Jansson, var inte med de andra supportrarna vid mottagandet på stationen. Han kom med laget. Detta då Acke innan matchen påpekat för laget att han varit med vid varje match under detta välsignade slutspel, skrockfullt hade laget då inte vågat lämna honom hemma. Firandet fortsatte hela veckan fram till nästkommande söndag då en sista betydelselös match mot MODO spelades. Brynäs vann även denna match med 6-3 där Lennart ”Tigern”Johansson gjorde två av målen, i och med segern var Brynäs det första laget att vinna samtliga matcher i ett SM-slutspel.

1964 års guldsäsong var året då två stora stjärnor presenterade sig på allvar i Brynäs, Håkan Wickberg som blev säsongens poängkung med 38 poäng på 21 matcher och Tord Lundström som blev SM-slutspelets poängkung med 14 poäng på 7 matcher. Lundström spelade 15 säsonger i Brynäströjan och under karriären blev det hela 14 SM-medaljer, nio guld, tre stora silver, ett litet silver och ett brons. Den framgång och den otroliga svit Brynäs hade under Lundströms tid saknar motstycke hos någon annan svensk hockeyspelare.

Tord Lundströms framgångar har gjort att Svenska Hockeyförbundet valt in honom i Hall Of Fame och i samband med lördagens 50 årsjubileum passar det extra bra att hylla honom på plats i Läkerol Arena.

 

Kari Litmanen
Huvudpartners
Officiella Partners
Officiell Drivmedelspartner
Officiell Restaurangleverantör
Officiell Design- och fastighetspartner
Officiell Merchandiseleverantör
Guldklubben