Brynäs IF goes bandy
Publicerad:

I fredags var En bra Start och Brynäs IF matchvärd när Ljusdals BK och Edsbyns IF möttes på Ljusdals IP. Temat för dagen var ”Alla barn” och matchvärdskapet är en del av det samarbete som Brynäs IF och Ljusdals BK har inlett i och med En bra start.
Det var en varm stämning trots den lite kyliga dagen vid Ljusdals IP i fredags. Innan kvällens Hälsingederby kunde barnen åka skridskor med Brynästigern. Tigern fanns även med när det ordnades speedshooting med innebandyklubbor, och visst blev det ett par riktigt bra skott.
För att sprida arbetet med En bra start i Gävleborgsregionen har Brynäs IF inlett ett samarbete med bland annat Ljusdals BK, där man bland annat kommer att träffas och arbeta med frågor kring barns rättigheter. Före kvällens match hölls ett första arbetsmöte tillsammans med Brynäs IF, Ljusdals BK, Hudik Hockey och Edsbyns IF samt lokala företagare. Där diskuterades det hur man tillsammans kan ta arbetet med En bra start vidare ut i regionen.
Matchens lirare blev Jens Hermansson och Simon Jansson. Men priserna gick istället till Ljusdals BK-ungdomar Filippa, Fabian och Rasmus, som får komma till Gavlerinken Arena och se en valfri SHL-match. Hälsingederbyt slutade 1-4.
Tröjauktion
I samband med matchvärdskapet i Ljusdal auktionerade Brynäs IF ut en replica av den rena matchtröjan, signerad av Brynäs A-lag. Auktionen avslutades i fredags och slutade på 5000 kr. Pengarna går till Ljusdals BKs barn-och ungdomsverksamhet.
Bandy i Gavlerinken Arena
Som en fortsättning på matchvärdskapet bjöd Brynäs IF in Ljusdals BK och Edsbyns IFs juniorer till att spela en match i Gavlerinken i samband med Brynäs hemmamatch mot Örebro. Det var förväntansfulla killar som kom med bussen ner till Gävle. I andra periodpausen var det dags att kliva ut på isen, glatt påhejade av ditresta supportar och Brynäspubliken. Jublet blev stort när båda lagen lyckades göra mål på varandra samt visa upp snygga passningar. Det blev en minnesvärd och rolig dag för de unga spelarna.