Playday i Monitor ERP Arena på höstlovet 4 november!
Publicerad:

Playday genomfördes på skolornas lov och arenan förvandlades till en enda stor fritidsgård. Det fanns möjlighet att testa på många olika aktiviteter – allt i ett och samma hus och självklart helt gratis!
Under Playday var det cirka 500 barn i Monitor ERP Arena i alla möjliga åldrar. Se filmen i spelaren från årets Playday!
– Det var en väldigt rolig och fartfylld dag. Fantastisk att se så många familjer med barn i Arenan, säger Lydia Thorin, aktivitetsansvarig på En bra start.
– Att föreningarna ställer upp på detta är verkligen grymt, deras engagemang gör denna dag möjlig, vilket uppskattas enormt av oss men också av barnen, fortsätter Lydia.
Barn och unga fick prova på idrotter så som; amerikansk fotboll, ponnytrav, friidrott, hockey, konståkning, innebandy, gymnastik och matematik!
– Det är viktigt att barn och unga känner att de ingår i en gemenskap där dom får utvecklas tillsammans med andra. Vår uppgift är att i samverkan med andra goda krafter och samhällsaktörer stärka känslan av gemenskap på olika sätt, säger Alexander Corpeno Bäcklin.
Denna dag genomfördes tillsammans med 10 andra aktörer – stort tack till er!
Imorgon är det dags för nästa stora händelse – när vi firar Barnkonventionens dag i Monitor ERP Arena.