Nytt världsrekord i matematik!
Publicerad:

Idag, onsdagen den 18 november, slog En bra start och Mattecentrum ett världsrekord i matematik. Nästan 4 000 elever var på plats i Gavlerinken Arena för att delta i vad som nu är världens största mattelektion. GUINNESS WOLRD RECORDS domare Jack Brockbank var på plats, och efter noga räknande avslöjade han att det tidigare världsrekordet är slaget. Gävle har alltså ett världsrekord i matematik!
Samir och Viktor uppträdde för eleverna och firade det nya världsrekordet.
En bra start och Mattecentrum valde att fira Barnkonventionens dag med att ge sig på världsrekordet i matematik, i syfte att uppmärksamma Barnkonventionen, med speciellt fokus på den 28:e artikeln – alla barns rätt till utbildning.
Läraren och föreläsaren Josefine Rejler var den som höll i lektionen, som nu alltså är världens största genomförda mattelektion någonsin.
– Kul att få sätta barns rättigheter och matematik på världskartan genom att slå ett världsrekord på hemmaplan i Gävle och Gavlerinken Arena tillsammans med fantastiska Mattecentrum och elever från Gävle kommun. Det här är startskottet på ett långsiktigt arbete med Gävles skolor för att öka kunskapen om barns rättigheter och Barnkonventionen, säger Johan Cahling, vice klubbdirektör i Brynäs IF och verksamhetsansvarig för En bra start.
Domaren Jack Brockbank från GUINNESS WORLD RECORDS var på plats och övervakade världsrekordförsöket. Efter noga räknande och konferens med de övriga kontrollanterna i arenan gick han upp på scenen och annonserade att vi har ett nytt världsrekord i matematik.