J20: Mats Bäcklin summerar hösten
Publicerad:

Brynäs IF J20 - också kända som seriesegrare i J20 SuperElit Norra – har haft en bra första halva på säsongen. 15 segrar på 27 matcher, och totalt 54 inspelade poäng, räckte med marginal till en serieseger. Vi tog ett snack med huvudtränare Mats Bäcklin för att summera hösten 2015.
Det har varit en ruggigt bra höst för Brynäs äldsta juniorlag, som till vardags huserar i J20 SuperElit Norra. Upplägget för J20-serierna ser ut som så att den högsta divisionen, SuperElit, är indelad i två serier – norra och södra. De fem bästa lagen från respektive serie bildar efter nyår SuperElit Top 10, medan de sämre placerade lagen får spela vidare i fortsättningsserien. Som ni förstår var Brynäs J20 sedan länge klart för spel i Top 10, och nu går man dessutom in som seriesegrare. I den södra serien var det Rögle som slutade på första plats, och faktum är att Ängelholmslaget haft en, om möjligt, ännu bättre poängskörd än vad Brynäs haft.
– Vi vet väl inte så jättemycket om Rögle. Det är förre Brynästränaren Gunnar Persson som tränar dem, och honom känner jag. Vi har inte studerat dem noggrannare än så, men det säger ju sig självt, vinner man en serie så är man ett bra lag, säger Mats Bäcklin, huvudtränare i Brynäs J20.
De nordliga lagen som följer med Brynäs in till Top 10 är Djurgården, Modo, AIK och Skellefteå. Något överraskande var att Leksand missade avancemang med två poängs marginal. Från den sydligare serien är det Rögle, Färjestad, Linköping, HV71 och Frölunda som efter nyår ingår i Top 10.
Statistiken i tabellen talar sitt tydliga språk. 15 trepoängare, endast sex förluster efter fulltid och överlägset flest antal gjorda mål. Däremot har man släppt in onödigt mycket mål, och förutom Modo som lyckades komma trea trots att man släppte in 102 mål på 27 matcher(!) är det bara jumbon Timrå och nästjumbon Luleå som släppt in fler mål än Brynäs.
– I det stora hela är vi nöjda, men jag tycker att vi ibland har släppt in lite för enkla mål. Vi har tryckt mycket på det offensiva och vi har gjort mycket mål, och då har man ju råd att släppa in några. Men vi måste hitta en balans mellan anfall och försvar inför Top 10, vi måste förbättra oss i det defensiva spelet, säger Mats.
SuperElit Norra toppas av Brynäs, och poängligan gör detsamma. Jesper Boqvist har öst in mål och assist för sitt Brynäs och hamnade till slut på 34 gjorda poäng, två före Modos Tim Wahlgren. Boqvist blir en viktig pjäs för Brynäs i Top 10.
– Jesper är en jättebra hockeyspelare som har alla förutsättningar. Han är en komplett spelare, men han är inte färdig för SHL ännu. Inför Top 10 så är alla spelare viktiga, men har man spetsspelare som kan kliva fram och avgöra matcher så är det givetvis en fördel. Men det gäller att få ihop laget också, säger Mats.
Hur skulle du vilja summera säsongen?
– Vi är jättenöjda naturligtvis. Vi hade som målsättning att gå till Top 10, något som J20 missade i fjol. Så det är en målsättning vi har, tillsammans med att ta fram potentiella spelare till vårt SHL-lag. Vi är framförallt nöjda med det offensiva spelet, vi har gjort 117 mål på 27 matcher, och det är givetvis väldigt bra. På det stora hela är vi jättenöjda, och en serie är ju till för att vinnas.
Vad tar ni med er från den här grundserien?
– Som sagt, det offensiva spelet har stundtals varit fenomenalt. Vi har gjort flest mål i hela serien, men som jag nämnde tidigare så måste vi inför Top 10 hitta en balans mellan anfall och försvar.
Vad har ni för förväntningar inför fortsättningen?
– Det blir lite nya motståndare från den södra serien, och det kommer bli mycket tuffare nu framöver, men givetvis har vi höga krav och höga förväntningar på vårt lag. Det är de fem bästa från södra och de fem bästa från norra, så det säger ju sig självt att det här blir en väldigt bra serie.
Trots att Brynäs och Rögle nu går in i Top 10 som seriesegrare i sina respektive serier har man ingen som helst fördel gentemot de andra åtta lagen. I J20-sammanhang spelar det ingen roll om man kommer etta eller femma i grundserien, alla har samma förutsättningar när Top 10 drar igång efter nyår.
– I min värld skulle man väl kunna tänka att man plockar med sig poängen som man tagit mot de fyra lagen som följer med till Top 10. Det skulle ju kunna vara en väg att gå. Någon slags fördel tycker jag att man ska ha om man placerar sig bra i grundserien, men å andra sidan gäller det att vara bäst nu när det gäller, säger Mats.
Brynäs J20 går in i Top 10-serien mot Linköping hemma i Gavlerinken den 7 januari.
Brynäs J20, J18 och U16 följer ni bäst via Juniorbloggen.