Chatten med Bulan

Publicerad:

Idag kl 13.00 hölls en chatt med Brynäs huvudtränare Thomas "Bulan" Berglund. 

Här kan ni läsadagens chatt med tränare Thomas "Bulan" Berglund.

Admin Hej och välkomna till dagens chatt. Vi sätter igång direkt när Bulan är på plats.
Admin Då är Bulan på plats och vi kör igång!
 
murko69 Vad är det (läs: ditt) kortsiktiga och huvudsakliga målet för klubben? Ta en "play-in" -plats (läs: undvika kvalplats)? Förbereda laget att vara så starkt som möjligt i de bäst av 7 matcher mot ett Allsvenskt motstånd som väntar om vi slutar på plats 11-12 efter 55 omgångar? Annat?
Thomas Berglund Hej murko69: Målet just nu är att hitta spelet som gör att vi kommer att vinna matcher. Då kommer vi per automatik att klätta i tabellen.

Christoffer Hej Bulan, vilken position i tabellen vill du hamna på för att känna att du har lyckats med din uppgift som ny tränare?
Thomas Berglund Hej Christoffer, Det är för långt upp till en direktplats, så det är att hitta spelet och ta en playin-plats. Det är det realistiska målet just nu. Sen får vi ta det eftersom.

Lisa Hej! Vad är det bästa med att vara tränare?
Thomas Berglund Hej Lisa, det är att få jobba med det som varit ens liv, att få jobba med det man kan och det man tycker om. Jobba och försöka driva en grupp och utveckla denna.

Nisse Vad har varit det bästa med Brynäs sen du kom hit?
Thomas Berglund Hejsan Nisse, först har det varit ett fantastiskt mottagande på stan och folk inom klubben. Sen så har det varit bra killar att jobba med som varit villiga att ändra ett spelsätt och ta det till sig.

Rille Hur ser du på din framtid i brynäs efter denna säsong?
Thomas Berglund Hej Rille, vi tar dessa tre månader nu så får vi se. Det känns mest fair mot klubben och för mig.

Linkan jag  Vilka lag tror du kommer få kvala?
Thomas Berglund Hej Linkan: Jag tror att det blir Leksand och Modo som får kvala i vår.

Tobias Hej Bulan! Hade du tackat ja till huvudtränarjobbet om det var någon annan än Petter som skulle assistera dig?
Thomas Berglund Hej Tobias, det är svårt att svara på men för mig var det viktigt att få med någon som jag känner och som har samma syn på hockey som mig.
 
Peter Hur anser du att spelarnas fysiska status är? Man har tidigare kört väldigt hårt i första för att sedan falla ihop allteftersom matchen går. Hur ska man komma upp i samma styrka i skridskoåkningen som t.ex Skellefteå och Växjö?
Thomas Berglund Peter, jag tycker att det känns bra och det känns som att vi orkar mycket på isen och det kommer vi att visa i kommande matcher. Det visade vi framförallt mot Frölunda sist där vi forcheckade dem väldigt högt i tredje perioden.

panda Vad brukar du göra på fritiden?
Thomas Berglund Hej panda, just nu så har jag inte så mycket fritid. Normalt sett så umgås jag mycket med min familj. Just nu är det 100% hockey som gäller men jag brukar ta en fika på stan. På somrarna gillar jag att spela tennis och golf.

Christina Hejsan. Hur skulle du beskriva Brynäs som lag? Vad är era främsta styrkor?
Thomas Berglund Hej Christina, jag tycker det finns många bra kvaliteter bland annat styrka och spelskicklighet och snabbhet. Många spelare har en bra skridskoåkning vilket vi ska nyttja under våren.

Linn7 Tycker du att spelarna har lärt sig ditt spel ännu?
Thomas Berglund Linn7, jag tycker att det faller mer och mer på plats. Nu tycker jag att vi har tränat på många olika detaljer och saker börjar sätta sig i ryggmärgen.

Lars > Laurentius61 Hej "Bulan" Allt väl med dig hoppas jag! Jag tänkte på din spelide och att den är minst sagt fysiskt krävande, hur vet man som tränare att den ide man har är genomförbar med det spelmaterial man har att tillgå?
Thomas Berglund Hej Lars, grunden är att vi har hårda kvalitativa träningar. Detta gör att vi kommer att orka på matcherna.

99 Vilka alternativ/andra spelare har ni till Djoos roll som avslutare i PP, känns som han inte varit så lyckosam där
Thomas Berglund Djoos har under de fem inledande matcherna efter att vi kom varit ett stort positivt utropstecken och även om han inte gjort några mål så ligger han bakom mycket av det konstruktiva spelet i PP.

Jarmo Vad tycker du om Gävle som stad?
Thomas Berglund Hej Jarmo, jag tycker att det är en trevlig stad och vi börjar hitta mer och mer eftersom. Vi har fått ett fantastiskt bemötande av människorna här i stan.

Pelle Hej! Bra fart på dagens träning! Vilka var de tre mv som var med, saknades Starkbaum?
Thomas Berglund Hej Pelle, det är alltid bra fart på våra träningar :) Det var Oliver Dackell, John Morelius och Honken. Starkbaum på landslagsuppdrag.

Martin Hur viktigt anser du det är för svensk hockey och ha ett anrikt lag som Brynäs i SHL?
Thomas Berglund Brynäs hör hemma i SHL punkt slut.

Elin Hur känns det nu innan det sista? Kommer ni kunna ta igen?
Thomas Berglund Hejsan Elin, spelet kommer att sätta sig mer eftersom och vi kommer bara bli bättre ju längre säsongen lider.

Hampus Svensson  Tjena Bulan! Det första jag vill säga är att jag tror att du är rätt man på rätt plats. Min fråga är om du hade något snack med Harju innan han bestämde sig för Luleå? Ville du eller klubben att Niinimäki fick lämna?
Thomas Berglund Tack Hampus, du verkar kunna hockey :) På första frågan nej. På andra frågan inga kommentarer.

Elin Är ni taggade inför nästa match? Känns det bra i laget?
Thomas Berglund Elin, svår match mot svenska mästarna på bortplan men som jag sagt tidigare så sätter sig spelet mer och mer och vi kommer att bli bättre och bättre. Träningarna den här veckan har varit riktigt bra och alla känns grymt positiva och sugna på spel.

Petra Hej, varför kastar man bort pucken inför varje byte istället för att behålla pucken, spela back och slippa jaga puck i varje nytt byte?
Thomas Berglund Hej Petra, bra fråga men vi försöker spela med puckkontroll vid byte för att själva kunna styra spelet. Det är någonting som vi pratat om.

Sebban  Hur laddar ni för att bibehålla den bra formen efter senaste matchen?
Thomas Berglund Hejsan Sebban, vi hade två dagars ledighet efter frölundamatchen. Efter det har vi tränat fyra pass och satt grundspelet ytterligare ett varv. Haft otrolig fart och fokus på träningarna

Pettson Tjena Bulan, Vems ide var det att sätta enterfälth i klacken? mycket bra drag, kanske ska börja värva spelare till den positionen i fortsättningen ;)
Thomas Berglund Jag vet inte vems idé det var men Sebbe har ett stort Brynäshjärta och hittade ett sätt att bidra till att öka stämningen och därigenom hjälpa oss att vinna matchen.

Kent 63 När kommer Ollas tillbaka?
Thomas Berglund Hej Kent, i nuläget räknar vi inte med Jesper. Kommer han tillbaka är det en bonus för oss den här säsongen.

Andreas Hej Bulan hur känns det att komma in i ett lag och inte känna någon PS: lycka till
Thomas Berglund Tack Andreas, jag kände faktiskt några stycken sen Luleå. Kilström och Sebbe Enterfeldt. Dessutom kände jag Janne Larsson lite grann sen tidigare men som tränare spelar det ingen stor roll för man lär känna spelarna eftersom.

Jon Hej! Har du nån teori om Skellefteås framgång? Jag trodde dom skull ligga nånstan 5-8 iår med tanke på alla bra spelartapp.
Thomas Berglund Hejsan Jon, Skellefteå har haft grymt bra spelare under åren med Jocke Lindström och Jimmie Ericsson i spetsen. Nu tappade man dessa och dessutom andra tongivande spelare inför denna säsong men man har också värvat dyrt och namnkunnigt och har förmodligen SHL:s dyraste trupp.

Peterw Tjena Bulan! Jag gillar ditt hockey tänk. Hur tycker du man bäst matchar ett lag när man möter skellefteå borta som är så starka. vad är viktigast att tänka på?
Thomas Berglund Hej Peterw, vår hockeyfilosofi bygger på att man ska spela samma hockey hemma som borta. Detta ger en tydlighet till spelarna och alla vet vad som krävs från dem match till match. Det viktigaste är att vi ska följa våra grunder och krydda med individuella prestationer.

Peter Vad tycker du om Valbo-ungdomarna Alex Lindgren och Jens Lööke?
Thomas Berglund Båda två är mycket talangfulla och har stor potential.

Admin
 Chatten börjar närma sig mot sitt slut och det har varit hårt tryck på frågorna. Vi avslutar med två frågor till.

Kroken Tjena Bulan. Ni matchar förstakedjan med Rödin mycket mindre än första matcherna. Är det en medveten strategi?
Thomas Berglund Hej Kroken, första kedjan är för närvarande vårt största offensiva hot. Tanken är att de inte ska behöva spela BP lika hårt för att nyttja sin kraft mer i offensiva spelet.

Fredrik W Klarar Brynäs slutspel?
Thomas Berglund Hej Fredrik, fortsätter vi på den inslagna vägen att spela efter grunden och vara noggranna både på träning och match så är jag helt övertygad om att vi tar oss till slutspel. Hoppas att alla kan komma upp hit, fylla hallen och bidra till samma stämning som senast mot Frölunda så ska vi klara detta tillsammans!

Admin Tack för alla bra frågor, vi ses här i Gavlerinken nästa torsdag! //Thomas

Brynäs IF