Tommy Jonsson, assisterande tränare Brynäs IF
Tommy Jonsson, assisterande tränare Brynäs IF

Inför Timrå IK - Brynäs IF

Åtta poäng skiljer lagen åt - fyra omgångar återstår. Nu kan det avgöras.
2010-03-05

Det blev tre poäng mot Rögle senast. Viktigt poäng i en match som började dåligt, både sett med Brynäsögon och ur kvalitetsynpunkt. På presshyllan i Läkerol Arena hördes missnöjda röster som kallade den första perioden för bland det sämsta för säsongen.
- Ja, det var  en mindre bra tillställning inledningsvis, kommenterar assisterande tränare Tommy Jonsson. Vi spelade helt enkelt inte speciellt bra så jag är beredd att hålla med de som uttalade sig om matchen. Det var mycket som vi inte gjorde som vi skulle och som vi brukar. Vi kom inte riktigt igång med skridskoåkningen, vi vinner inga närkamper, vi får inte fram passen och vi spelar inte speciellt bra försvarsspel som vi annars är bra på. Nej, det är en svag period från oss.
Vad beror det på?
- Jag tror att de beror på en viss typ av anspänning. Att det skulle vara på tal om dålig inställning är det inget snack om. Det stämmer inte, utan snarare en hög anspänning, säger Tommy Jonsson.
Tittar vi på andra perioden är vi ju heller inte riktigt bra. Det var inte en riktigt stabil insats. men det var ändå ett steg i rätt riktning.
Sedan vänder det i tredje perioden?
Ja, tredje perioden är ändå positiv. De gör 2-2 och det är ett mycket tungt mål att få emot oss, men så svarar vi snabbt och när vi sätter 3-2 får vi mycket energi och kan ta över. Vi är som bäst när vi som mest behöver det  kan man säga, och i och med målet släpper på något vis all anspänning. Från det är vi det helt klart bättre laget. Skönt att få sätta två mål i Power Play också, det var bra och viktigt.

Kahnberg fortsätter att producera
Vi har blivit bortskämda med att se mål från Somervuori och Dixon. Nu när det verkar klicka för dem kliver en andra formationer fram. I det här fallet andraformationen med Kahnberg.
- Det är viktigt att andra formationer och andra killar kliver fram och producerar. Förstaformationen gjorde ju förvisso två mål, men det är viktigt at de som skall vara ledande  och producerande faktiskt också gör det.
Vilka av spelarna tycker du gör det där lilla extra i matchen?
- Kahnberg har ju visat riktigt bra form i de senaste tre omgångarna och är ju med sina två mål riktigt bra. Han flyger fram och producerar. Sedan tycker jag att Calle Järnkrok återigen gör en fantastisk match. Bland backarna gör Ossi-Petteri Grönholm ytterligare en stabil insats. Han spelar som han ska göra, enkelt och fysiskt. Sedan fick han ju dessutom göra mål.

Nu väntar Timrå på bortaplan
Det är en rasande kamp om slutspelsplatserna under Brynäs i tabellen. Modo, Luleå och Timrå kommer verkligen att få visa vad de kan under de sista omgångarna. Tommy Jonsson menar att Brynäs inte heller kan slappna av.
- Det är inte i praktiken klart ännu och det är fortfarande poäng att spela om. Nu stundar dessutom Timrå och det kommer att bli tufft.
Timrå är  som sagt ett av de lagen som är med och tampas om en slutspelsplats, och laget går bra. Det har blivit poäng i alla de senaste sju matcherna för laget som spelat med kniven mot strupen hela säsongen.
- Ja, helt klart är att vi måste höja oss ett antal nivåer jämfört med hur det såg ut mot Rögle senast. Timrå slog Färjestad på bortplan senast och de kommer att starta med ett fruktansvärt högt tempo. Det kommer att bli en match med tydlig slutspelskaraktär
Vad fokuserar ni på?
Framför allt måste vi vara med i fötterna . Det går fort när man möter Timrå och de ligger alltid högt och checkar. Vi måste vara pigga och fatta riktiga och bra beslut, och inte fastna med spelet. Vi måste ha smartness och arbeta hårdare än dem i 60 minuter.


Andersén opereras - missar resten av säsongen
Niklas Andersén har inte varit med sedan OS-uppehållet och nu är det klart att han kommer att missa resten av säsongen på grund av sin axel.
- Det är naturligtvis jättetråkigt, men det fanns ingen annan utväg. Han har bitit ihop och kört stenhårt hela säsongen. Han har egentligen spelat lite på övertid, men han har knutit näven och varit hänsynslös mot sig själv för att få vara med och spela. Vi får hoppas på att operation går bra och att han kommer tillbaka så snart som möjligt, avslutar Tommy Jonsson.  

Laget mot Timrå

Målvakter: Jakob Markström (Eddie Läck)

Forwardkombinationer:
Andreas Dackell - Stephen Dixon - Eero Somdervuori
Ove Molin - Jonas Nordqvist - Magnus Kahnberg
Jonathan Granström - Mads Hansen - Sebastian Lauritzen
Jacob Silfverberg - Calle Järnkrok - Anton Rödin

Backpar:
Ossi-Petteri Grönholm - Juuso Hitanen
Jörgen Sundqvist - Alexander Sundström
Peter Nolander - Simon Löf

13:e forward: Emil Sandin


 




Sidan ändrad: 2010-03-05




Hosted by Interlan
Powered by EpiServer CMS
Sogeti
EPiTrace logger