2008-10-27
I lördags blev det förlust på hemmaplan mot Luleå, och den tredje förlusten i rad var ett faktum för Brynäs.
Vi känner att vi har gjort många bra prestationer hittills, säger Tommy Jonsson. Matchen mot Luleå var också bättre än matcherna mot Färjestad och Timrå. Vi vet vad som krävs för att vi ska vinna matcher, och det gäller att hitta tillbaka dit igen. Sedan är det otroligt små marginaler som gör att man vinner eller förlorar. Men, vi känner ingen panik, det går både upp och ner, och vi tror stenhårt på det vi håller på med.
Hur är stämningen i laget just nu?
Stämningen i laget är mycket bra, och attityden är det inget fel på, säger Tommy. Vi hade också en riktigt bra träning idag.
Imorgon, vid matchen mot MODO, kommer också Niklas Czarnecki att vara tillbaka efter en veckas sjukdom.
Det känns förstås skönt att ha honom tillbaka i båset igen, säger Tommy.
Matchen mot Luleå
I lördagens match blev det förlust för Brynäs. Man föll hemma, i en fullsatt Läkerol Arena, med 4-2 mot Luleå.
Jag tycker ändå att vi gör en riktigt bra match, säger Tommy Jonsson. Vi är nöjda med prestationen, men självklart inte med resultatet. Vi skapar enormt många målchanser, men pucken hoppade helt enkelt inte vår väg i lördags. Jag tycker att killarna visade en enorm vilja och vi försökte verkligen in i det sista.
Matchen mot MODO
MODO vann i lördags mot HV 71 i Jönköping med 5-2, och har just nu en sjätte plats i elitserietabellen, bara tre poäng bakom trean Brynäs.
Det är en viktig match som vi ställs inför imorgon, säger Tommy Jonsson. Vi känner att vi är på rätt väg och kommer att spela matchen på det sätt som vi gjort så pass bra hittills. Vi kommer att spela tight och rejält.
MODO är ett starkt motstånd, fortsätter Tommy. Precis som i alla andra matcher kommer det att bli en jämn och tät match.
Laget mot MODO
Klart är att Jacob Markström fortsätter i mål. Björn Danielsson är skadad och det är ett frågetecken runt Mikael Lind. Annars finns samtliga spelare att tillgå, men Brynäs väntar till efter värmningen imorgon med att ta ut laget.
Läs mer om motståndet på: www.modohockey.se och www.sr.se/modo
Matchen följer ni på plats eller på webben: radiosporten
Text: Catarina Carlsson