2012-02-20
Lördagens match i Läkerol arena innebar Brynäs nionde raka seger på hemmais. Faktum är att laget nu inte förlorat i Läkerol Arena sedan den 5 december . En fantastisk svit. Senast att få smaka på Brynäs hemmaspel var toppkonkurrenten Skellefteå. Tommy Jonsson, tränare i Brynäs IF, hur vill du analysera mathen?
-Jag tycker att det är en riktigt bra hockeymatch och jag tycker at vår egen prestation är riktigt bra. Vi är intensiva och aggressiva och har en riktigt bra balans i spelet mellan anfall och försvar. Jag är mycket nöjd med insatsen.
Vad är det som du tycker är det som Brynäs gjorde bäst?
- Ja, det är som jag sade, aggressiviteten. Vi är samlade, ligger nära varandra och sakpar på så sätt ett bra tryck framåt. Backspelet fungerade riktigt bra också, både i det rent defensiva och i uppspelsfasen.
Om du måste välja ut matchens tre bästa Brynäsare, vilka blir det då?
- Oj , vad svårt, säger Tommy och tänker efter länge. Simon Bertilsson är en av dem. Han är otroligt frän i spelet, delar ut mycket tacklingar och vinner kamper. Han sticker ut. Sedan är niklas Svedberg bra i målet och Silfverberg gör en mycket bra insats. Men det här var verkligen en riktigt bra laginsats och alla ska ha ett omnämnande.
Frågetecken kring Järnkrok och Granström
Tre poäng bärgades men det var inte utan kostnad. De två centrarna Jonathan Granström och Calle Järnkrok fick både utgå med skador efter olyckliga sammanstötningar.
- Ja det var ju två situationer där med Calle Järnkrok och Jonathan Granström. Det var riktigt tråkigt och olyckligt. Vi får hålla tummarna att de kommer tillbaka så fort som möjligt, kommenterar Tommy.
Situationen för de två anfallarna är att de kommer att vara borta 2-4 veckor. Båda har problem med knän. Granström slog upp sin tidigare skada när han olyckligt kolliderade med Johan Larsson så för honom är det tillbaka till ruta ett igen. För Calle, som fick en tackling på benet är skadan ny, men inte fullt lika allvarlig. I dagsläget är det dock svårt att säga exakt hur länge de blir borta från spel. Skadorna är inte bara ett tecken på att många matcher spelats utan även att intensiteten i matcherna har ökat. Det märks att serien börjar lida mot sitt slut.
- Ja, det tycker jag märks, säger Tommy. Det är på grund av att alla lag nu tampas om något. Alla kämpar för hamna så högt som möjligt lite extra mycket nu på slutet. Det är intressant och roligt tycker jag.
Svår bortamatch väntar
Nu är nästa motståndare Linköping på bortplan. På totalt fyra möten har det bara blivit en seger och båda bortamatcherna har slutat i förluster. Tommy, är det här en av säsongens svåraste matcher?
- Ja, det är lite så som vi känner. Det var ett tag sedan vi tog en trepoängare på bortaplan nu och vi måste vrida upp poängskörden litegrann. Det är dessutom verkligen dags att slå Linköping på bortaplan.
Hur ska ni göra det?
- Lite som vi har agerat på sistone. Vi måste lägga fokus på vårt spel och vara vakna. Linköping är ett bra lag och det gäller för oss att vara alerta. Men framför allt att vi går in i matchen och spelar vårt spel
Laget mot Linköping
Jonathan Granström och Calle Järnkrok saknas på grund av skador. Vad som är glädjande är dock att Andreas Dackell gör comeback efter en lång frånvaro. Läs mer om Andreas comeback i en separat artikel här på hemsidan.
Målvakter:
Niklas Svedberg (Johan Holmqvist)
Forwards:
Jakob Silfverberg – Johan Larsson – Mats Lavander
Sebastian Lauritzen – Jonas Norquist – Jesper Ollas
Sebastian Wännström – Martin Johansson – Daniel Widing
Andreas Dackell – Mads Hansen – Joachim Rohdin
13:e Emil Molin
Backar:
Simon Bertilsson – Ryan Gunderson
Mattias Ekholm – Simon Löf
Jörgen Sundqvist – Niclas Andersén
7:e Lars Jonsson
Se Brynäs bortamatch live!
Du som inte kan vara på plats vid morgondagens match kan köpa Brynäs bortamatcher på Brynäs hemsida. Genom att beställa machen via vår hemsida får också Brynäs del av intäkterna av ditt matchköp.
Klicka här för att beställa matchen