2012-01-18
Frölunda HC - Brynäs IF 4-1 (0-0, 3-0, 1-1)
Period 1
Period 2
1-0 24.18 Fredrik Sjöström (Per-Johan Axelsson) EQ
2-0 28.44 Christian Bäckman (Mathis Olimb, Henrik Tömmernäs) EQ
3-0 36.17 Mikael Johansson (Fredrik Eriksson) EQ
Period 3
3-1 58.13 Johan Larsson PP1
4-1 58.55 Joel Lundqvist (Jari Tolsa, Magnus Kahnberg) EQ ENG
Skott: 19-28
Utv. min: 14-2
Publik: 11225
Domare: Christer Lärking, Marcus Linde, Ludvig Lundgren, Andreas Malmqvist
Matchrapport
Motivation slog klass i Scandinavium ikväll. Brynäs bjudningar i andra perioden var det som fick matchen att väga över till Frölundas fördel.
Den första perioden var jämn och Brynäs lyckades inte få hål på Andersen i i hemmakassen trots tre försök i powerplay. Frölunda hade gjort sin läxa och hade lösningar på hur de skulle desarmera Brynäs giftiga powerplay. Brynäs fick använda mycket av tiden i numerärt överläge till att försöka jobba in pucken i anfallszon och få den under kontroll. Brynäs bjöd också på två taffliga byten i den första perioden och det var med små marginaler som Niklas Svedberg lyckades rädda de målchanser som skapades efter dessa mindre lyckade byten.
Silfverberg var i högsta grad inblandad i Frölundas första mål. En svår passning i anfallszon bröts av hemmalaget och i andra änden av planen var det åter igen Silfverberg som hamnade i fokus då Fredrik Sjöström avslutade med ett skott som styrdes in i mål via Silfverberg efter dryga fyra minuter av perioden.
Frölundas andra mål sattes upp av Olimb som snabbskrinnade på högerkanten och med en passning in i banan friställde Christian Bäckman som med lite tur kunde plocka returen på sitt eget skott och sedan runda Svedberg och få öppet mål i den nionde spelminuten.
Frölundas tredje mål kom efter en utvisning där nyss utvisade Mikael Johansson genom generösa ytor från Widing och Ekholm kunde göra ett ovanligt snyggt mål för att vara nr 21 i hemmalaget.
Tyvärr tappade matchen i kvalitet efter Frölundas tredje mål och det hettade egentligen inte till igen förrän i slutet på den tredje perioden då Brynäs med framgång krigade in pucken i mål genom Johan Larsson till 3-1 i det som skulle bli matchens enda lyckade powerplay för Brynäs del. När Brynäs sedan försökte sig på en timeout och därefter plockade ut Svedberg svarade Frölunda med att avgöra matchen genom kapten Lundqvist assisterad av Kahnberg. Tio sekunder kvar av matchen sköt Nordquist hårt i ribban men videogranskningen visade att det var just ett ribbskott.
Tre viktiga poäng för hemmalaget. För Brynäs är det bara att ta nya tag. Den jämna tabellen kommer att innebära att det inte blir några lätta matcher i avslutningen på grundserien och det blir förhoppningsvis bidragande till att Brynäs spelar sig in i slutspelet med bra form och självförtroende. En sak som kommer att bli avgörande, som alltid i ett tufft slutspel, är lägstanivån i Brynäs spel.
I dagsläget är det några normalt sett stabila spelare som saknas, det är viktigt för Brynäs unga lag att ha de spelarna med i ett slutspel när det mentala spelet är det som avgör jämna matcher. När Brynäs spelar som bäst är det inga problem. I bäst av sju matcher är det jämnhet som avgör. Och en het målvakt...
Skellefteå nästa.
Av: Jonas Sundqvist