2011-09-17
Brynäs IF - HV 71 3-1 (2-0, 1-1, 0-0)
Period 1
1-0 07.53 Andreas Dackell (Jonas Nordquist, Lars Jonsson) PP1
2-0 12.20 Calle Järnkrok (Jakob Silfverberg, Johan Larsson) PP1
Period 2
3-0 25.55 Mats Lavander (Daniel Widing, Andreas Dackell) PP1
3-1 39.49 Jesper Fasth (Oscar Fantenberg, Per Ledin) EQ
Period 3
Skott: 30-23
Utv. min: 43-91
Publik: 6219
Domare: Mikael Nord, Tobias Björk, Fredrik Carlman, Peter Sabelström
Matchrapport
En period ishockey som fick oss att längta
Brynäs inleder årets hemmapremiär på ett sätt som lovade gott. Laget visade tydligt att man ville visa HV att de visserligen var på besök, men att det inte betyder att man skulle bjuda på något. Efter sju minuter får Brynäs spela powerplay – en spelform det skulle visa sig laget trivdes bra med den här kvällen.
Powerplayeffektivitet
Det tar bara 30 sekunder innan årets premiärmålskytt i Läkerol Arena heter Andreas Dackell. Ett vackert mål där Jonas Nordquist hittar Dackell på den bortre sidan av HV-målvakten Daniel Larsson och när Dackell inte vilar på hanen är hemmaledningen ett faktum. När Brynäs efter halva perioden återigen får spela med en man mer görs också ett 2-0 mål. Den här gången är det Calle Järnkrok som direktskjuter efter passning från Jakob Silfverberg.
Det är Brynäs period och att laget leder är inte på något sätt orättvist. Tvärtomt. Det hade spelats en period ishockey som skapade längtan efter nästa.
Alla dessa utvisningar
Om den första perioden präglades av utvisningar var det bara början på vad som skulle ske i den andra. Brynäs gör också ett tredje mål. I powerplay. Efter att ha fått spela fem mot tre i nittio sekunder gör laget målet. Mats Lavander blir fint framspelad av Andreas Dackell och Daniel Widing.
HV kom tillbaka
Frågan var om HV skulle resa sig. Det gjorde man efter 19.49. HV reducerar genom Jesper Fasth. Tyvärr såg det ut som om hemmalaget tagit periodpaus en aning för tidigt. Målet kommer inte till i powerplay. Det beror inte på att HV71 inte fick möjligheten till det. Tvärtom erbjöds man flera möjligheter. Koncentration och timing ser ut att vara det som skiljer HV från att göra fler mål i perioden.
Jesper Ollas vs Johan Davidsson
Brynäs såg ut att vilja försvara sin två-måls ledning i början av den tredje perioden. Johan Davidsson försöker visa vägen framåt för sitt HV, men Brynäs svarar med Jesper Ollas. När känslan är att HV kommer allt närmre ytterligare ett mål gör Ollas det som krävs. Han gör ett byte där uppspel bryts, spelare checkas fast och HV:s övertag kommer av sig. Ollas och hans formation visar vägen och laget följer med.
Brynäs vinner med 3-1. I slutsekunderna visar HV frustration och det blir flera slagsmål. Brynäs vinner även dessa.
En helgjuten insats av Brynäs leder till en rättvis seger. I Brynäs ska många lyftas fram, men Jesper Ollas är värd ett särskilt omnämnande.
Text: Erik Sandberg

Foto: Jan Bulér/Pic-Agency