Brynäs IF -Segeltorps IF: 2-4 (0-0, 1-2, 1-2)
Skott: 17-28 (1-7, 11-10, 5-11)
1:a perioden
Vi startar matchen stabilt där vi följer matchplanen defensivt bra men vågar inte riktigt gå för fullt framåt. Vi chockar serieledarna med att spela otroligt fysiskt och visar ingen som helst respekt.
2:a perioden
I andra perioden fortsätter vi vårt spel, vi står upp och vågar gå på anfall. Redan efter 54 sekunder får vi utdelning, Amanda Lindberg gör 1-0 på pass av Karin Johansson. Segeltorp spelar upp sig och kvitterar till 1-1 genom ett friläge och tar ledning med 2-1 innan perioden är slut.
3:e perioden
Tredje perioden startar vi med en enorm vilja, vi håller ihop laget och står upp för varandra trots det tuffa motståndet. Segeltorp utökar sin ledning till 3-1 tidigt in i perioden men vi deppar inte ihop utan gör lika snabbt 2-3 genom Angelica Lorsell. Vi sliter in i det sista och gör ett försök att kvittera genom att ta ut målvakten, men Segeltorp kan istället göra 4-2 i tom bur.
Ett stort plus till hela laget som jobbade hårt för varandra och visade kämparvilja i 60 minuter.
Vi vet att vi kan!!
//Ledarna
Läs mer om matchen på Arbetarbladet.